Jakie powierzchnie można ozdabiać metodą decoupage?

Żeby udekorować przedmioty w takiej technice, trzeba zaopatrzyć się w specjalne materiały i specjalistyczne narzędzia. W dobrych papierniczych marketach dostać możemy specjalne farby, kleje i lakiery do takiej techniki.


Wszelkie towary bazowe dobierać trzeba w zależności od typu powierzchni, która będzie dekorowana metodą decoupage.
mieszkanie
Wprowadził: You Tube - Tomasz Szafarek
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


łózko
Wprowadził: Tony Alter
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Odmienną bazę zastosujemy w wypadku drewna, a inną, gdy dekorujemy powierzchnię z metalu lub ceramiczną. Do przedmiotów drewnianych wykorzystywane są specjalistyczne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie z metalu potrzebują antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza używana jest farba farba dekoracyjna dekorian home akrylowa albo tynk akrylowy. Podkład akrylowy bardzo szybko schnie i niezwykle dobrze wiąże się z olejnymi farbami i farbami wodnymi. Fundamentalnymi produktami, w które musimy się zaopatrzyć, są to specjalistyczny klej do serwetek oraz usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek służył będzie również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w aerozolu potrzebny będzie do podtrzymywania serwetek na dekorowanej powierzchni. Do klejenia można by również wykorzystywać zwykłego kleju poliwinylowego, lecz trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, żeby można go było bez trudu rozprowadzać na powierzchni.


Do techniki decoupage jest używany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny oraz lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest łatwy do nakładania oraz szybko schnie. Najlepiej stosować ten lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier dość gęsty oraz odporny na ciepło, z takiego względu doskonale nadaje się na powłokę wykańczającą i warstwę zabezpieczającą. Z czasem lakier taki przybiera żółty Kolor, co nadawać może interesujący rezultat postarzenia. Lakier emulsyjny jest nakładany na zamalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego odcienia. Ten lakier można wykonać samemu. Rozmieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego albo akrylowego lakieru na bazie wody i dodać dwie części wody.
Ponadto w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie albo w żelu. Używane są one na samym końcu oraz nakłada się co najmniej dwie warstwy. Jakąkolwiek warstwę po przeschnięciu należy przetrzeć papierem ściernym i przemyć ją rozpuszczalnikiem.
22/05/18, 08:10:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.