Jak powinno przebiegać odpowiednie zarządzanie ciepłem dostarczanym do budynków, jakiego rodzaju sposoby stosuje się do jego mierzenia

Rozsądne zarządzanie ciepłem zużywanym w mieszkaniach powinno się opierać na naliczaniu opłat według tego, ile rzeczywiście zostanie zużyte. W domach jednorodzinnych nie ma z tym żadnego problemu, bowiem każdy z właścicieli sam będzie wybierał metodę ogrzewania i będzie ponosił bezpośrednio koszty z tym związane.


Całkowicie odmiennie jest w wielorodzinnych blokach, gdzie nadal ogrzewanie rozlicza się na konkretne mieszkania, ale na całość budynku. W rezultacie płaci się od wielkości swojego lokalu, a nie od tego, ile się rzeczywiście tego ciepła zużyje. Dla samotnie mieszkających osób na wielu metrach takie rozwiązanie nie zawsze będzie sprawiedliwe, zupełnie nie będzie motywować także do tego, aby ciepło w jakikolwiek sposób oszczędzać.

Domowy grzejnik
Wprowadził: Alex D Stewart
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
A jak pokazują badania, obniżenie temperatury we wnętrzu o jeden stopień przyczyni sie do zmniejszenia ilości ciepła koniecznego do rozgrzania nawet o kilka procent.

To warte zerknięcia (http://www.mcalpine.pl/) materiały, dlatego nie ociągaj się i sprawdź je - to analogiczna problematyka, która jest z pewnością godna zainteresowania.

Z tego też powodu coraz większa ilość właścicieli budynków wprowadza sposoby, które mają rozdzielić opłaty za ogrzewanie według zużycia.

Jednym z częściej wybieranych metod są podzielniki kosztów ogrzewania. W największym skrócie są to urządzenia instalowane na kaloryferach, które rejestrują temperaturę pomiędzy powierzchnią grzejnika a otoczeniem.


Przez to temu system rozliczający będzie mógł wyznaczyć, jaka część kosztów ciepła w budynku została wykorzystana w konkretnym mieszkaniu. Istnieje parę odmian podzielników ciepła, obecnie najnowocześniejsze z nich mają możliwość radiowej transmisji danych, dzięki czemu odczyty prowadzi się zdalnie, bez konieczności przychodzenia do lokali.

Innym sposobem pomiaru zużytej energii cieplnej będą ciepłomierze (strona z ciepłomierzami). Liczą one bezpośrednio liczbę energii, jaka przez nie przepływa. Są one dużo bardziej dokładne od podzielników, jednak z powodu uwarunkowań technicznych można je stosować tylko w nowo budowanych, właściwie wykonanych obiektach. W starszych ciepłomierz jest tylko jeden na linii zasilającej, a wszystkie mieszkania rozliczają się proporcjonalnie przy pomocy podzielników.
22/05/14, 07:39:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.